Old Drum RD over Big CR
Fair Condition23 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 28 T 45 N R 29 W |
| Carries | Old Drum RD |
| Crosses | Big CR |
| Coordinates | 38.67911, -94.14208 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 172.6 ft (52.6 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 394.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30509 |