315 TH ST over E Br Of Grand Rvr
Good Condition23 years old10 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 6 T 43 N R 31 W |
| Carries | 315 TH ST |
| Crosses | E Br Of Grand Rvr |
| Coordinates | 38.54612, -94.39283 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 146.0 ft (44.5 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 351.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30511 |