317th Terrace ST over 8 Mile CR
Good Condition19 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 11 T 43 N R 31 W |
| Carries | 317th Terrace ST |
| Crosses | 8 Mile CR |
| Coordinates | 38.54346, -94.30776 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 255.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30512 |