SH 112 over SH 612
Good Condition9 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | 1 Mi. N Wash Co Line. |
| Carries | SH 112 |
| Crosses | SH 612 |
| Coordinates | 36.22681, -94.23061 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 799.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007307 |