Millwood DR over Hunt Br
Good Condition31 years old400 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 27 T 28 N R 21 W |
| Carries | Millwood DR |
| Crosses | Hunt Br |
| Coordinates | 37.09979, -93.22248 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 131.2 ft (40 m) |
| Max Span | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 572 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30516 |