RT A S over Rock CR
Good Condition22 years old327 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Gasconade |
| Location | S 32 T 42 N R 6 W |
| Carries | RT A S |
| Crosses | Rock CR |
| Coordinates | 38.34319, -91.62216 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 154.9 ft (47.2 m) |
| Max Span | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 500.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 327 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30521 |