Mo 94 E over Big Tavern CR
Good Condition22 years old630 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Callaway |
| Location | S 27 T 46 N R 7 W |
| Carries | Mo 94 E |
| Crosses | Big Tavern CR |
| Coordinates | 38.71991, -91.69038 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 243.8 ft (74.3 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 965.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 630 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30522 |