Cart RD 276 over Muddy CR
Poor Condition22 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Andrew |
| Location | S 18 T 58 N R 33 W |
| Carries | Cart RD 276 |
| Crosses | Muddy CR |
| Coordinates | 39.83427, -94.64275 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 159.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30528 |