Cart RD 375 over Dillon CR
Good Condition22 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Andrew |
| Location | S 7 T 58 N R 35 W |
| Carries | Cart RD 375 |
| Crosses | Dillon CR |
| Coordinates | 39.85881, -94.86771 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.1 ft (36.9 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 276.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30529 |