County RD 27 over Arapahoe CR
Good Condition22 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Andrew |
| Location | S 2 T 61 N R 36 W |
| Carries | County RD 27 |
| Crosses | Arapahoe CR |
| Coordinates | 40.11441, -94.91868 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 137.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30532 |