County RD 291 over Creek
Fair Condition22 years old300 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pike |
| Location | S 8 T 53 N R 2 W |
| Carries | County RD 291 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 39.37642, -91.15042 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 208.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30534 |