W Meyer RD over Dry Br
Fair Condition21 years old10,781 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Charles |
| Location | S 22 T 47 N R 1 E |
| Carries | W Meyer RD |
| Crosses | Dry Br |
| Coordinates | 38.82500, -90.88833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.9 ft (71 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Area | 1398.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,781 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30547 |