Valley RD over Shotwell CR
Good Condition21 years old3,292 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 20 T 45 N R 4 E |
| Carries | Valley RD |
| Crosses | Shotwell CR |
| Coordinates | 38.62459, -90.60279 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 370.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,292 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30548 |