Gifford Trail over Indian CR
Fair Condition23 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Adair |
| Location | S 34 T 61 N R 16 W |
| Carries | Gifford Trail |
| Crosses | Indian CR |
| Coordinates | 40.04109, -92.68128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 138.1 ft (42.1 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 206.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30549 |