County RD 206 over Taum Sauk CR
Poor Condition23 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Reynolds |
| Location | S 27 T 33 N R 2 E |
| Carries | County RD 206 |
| Crosses | Taum Sauk CR |
| Coordinates | 37.50890, -90.81130 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 41.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30556 |