N Stringtown RD over Trib Indian Camp C
Fair Condition22 years old300 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Warren |
| Location | S 2 T 47 N R 1 W |
| Carries | N Stringtown RD |
| Crosses | Trib Indian Camp C |
| Coordinates | 38.85972, -90.98517 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 216.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30559 |