US 50 E over Moc Rr
Fair Condition48 years old9,744 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Franklin |
| Location | S 30 T 43 N R 1 W |
| Carries | US 50 E |
| Crosses | Moc Rr |
| Coordinates | 38.44916, -91.06658 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 150.9 ft (46 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 662.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,744 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3056 |