Mackville RD 528 over N Fk Cuivre Rvr
Good Condition21 years old150 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lincoln |
| Location | S 1744 T 49 N R 1 W |
| Carries | Mackville RD 528 |
| Crosses | N Fk Cuivre Rvr |
| Coordinates | 39.08425, -91.01458 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 168.0 ft (51.2 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 384 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30563 |