Pepper AVE over Indian Br Grand Rv
Good Condition23 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Daviess |
| Location | S 16 T 59 N R 27 W |
| Carries | Pepper AVE |
| Crosses | Indian Br Grand Rv |
| Coordinates | 39.91754, -93.93533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 104.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30566 |