CR 436 over Branch
Fair Condition70 years old40 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Cullman |
| Location | CR 436 |
| Carries | CR 436 |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 34.13525, -86.91559 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 42.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (1991) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005401 |