County RD 357a over Drain Dtch
Fair Condition23 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Stoddard |
| Location | S 26 T 38 N R 11 E |
| Carries | County RD 357a |
| Crosses | Drain Dtch |
| Coordinates | 37.06050, -89.80801 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 66.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30573 |