Mo 14 E over Big Beaver CR
Fair Condition41 years old1,667 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Douglas |
| Location | S 23 T 27 N R 17 W |
| Carries | Mo 14 E |
| Crosses | Big Beaver CR |
| Coordinates | 37.02300, -92.76620 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 315.0 ft (96 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1209.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,667 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3058 |