Mo 367 S over Maline CR
Good Condition21 years old18,963 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 9 T 46 N R 7 E |
| Carries | Mo 367 S |
| Crosses | Maline CR |
| Coordinates | 38.74083, -90.24059 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 161.1 ft (49.1 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 71.5 ft (21.8 m) |
| Deck Area | 1070.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,963 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30591 |