N Garth AVE over Bear CR
Good Condition22 years old4,510 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Boone |
| Location | S 36 T 49 N R 13 W |
| Carries | N Garth AVE |
| Crosses | Bear CR |
| Coordinates | 38.97941, -92.33819 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 571.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,510 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30593 |