W 110 AVE over Lotts CR
Good Condition23 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 7 T 66 N R 29 W |
| Carries | W 110 AVE |
| Crosses | Lotts CR |
| Coordinates | 40.53973, -94.21252 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 154.9 ft (47.2 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 429.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30594 |