Jones Myer-east over Naylor CR
Good Condition22 years old390 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Platte |
| Location | S 12 T 51 N R 35 W |
| Carries | Jones Myer-east |
| Crosses | Naylor CR |
| Coordinates | 39.24861, -94.77184 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 202.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 390 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30598 |