NW Walunt Creek DR over Walnut CR
Fair Condition22 years old650 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Platte |
| Location | S 27 T 51 N R 34 W |
| Carries | NW Walunt Creek DR |
| Crosses | Walnut CR |
| Coordinates | 39.20107, -94.70771 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 263.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30599 |