Wayland AVE over Unnamed Stream
Good Condition21 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Chariton |
| Location | S 36 T 55 N R 17 W |
| Carries | Wayland AVE |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.52569, -92.75550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 8.5 ft (2.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 39.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31888 |