County RD 539 over Trib Of Hickory CR
Fair Condition19 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 34 T 52 N R 6 W |
| Carries | County RD 539 |
| Crosses | Trib Of Hickory CR |
| Coordinates | 39.24758, -91.55842 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 95.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31892 |