Farm RD 134 over Broad CR
Fair Condition21 years old87 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 22 T 29 N R 20 W |
| Carries | Farm RD 134 |
| Crosses | Broad CR |
| Coordinates | 37.20588, -93.10799 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 122.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 87 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31893 |