Ar HWY 160 over Halfway Creek
Good Condition3 years old640 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Bradley |
| Location | 9.9 Mi E Hermitage |
| Carries | Ar HWY 160 |
| Crosses | Halfway Creek |
| Coordinates | 33.33529, -92.12927 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.4 ft (50.4 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 509.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 640 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007475 |