Lost Quarter AVE over Hickory Br
Good Condition20 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Chariton |
| Location | S 17 T 55 N R 20 W |
| Carries | Lost Quarter AVE |
| Crosses | Hickory Br |
| Coordinates | 39.57835, -93.16116 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 66.3 ft (20.2 m) |
| Max Span | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 153.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31902 |