Ar HWY 133 over Big Creek
Good Condition3 years old610 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Cleveland |
| Location | 3.22 Mi NE Jct SH 35 |
| Carries | Ar HWY 133 |
| Crosses | Big Creek |
| Coordinates | 33.98251, -92.14952 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 483.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 610 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007476 |