Century Way over Trib N Fk S Fabius
Good Condition19 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Adair |
| Location | S 8 T 63 N R 13 W |
| Carries | Century Way |
| Crosses | Trib N Fk S Fabius |
| Coordinates | 40.28796, -92.36706 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 89.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31907 |