County RD 784 over Drain Dtch
Good Condition19 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Stoddard |
| Location | S 8 T 23 N R 12 E |
| Carries | County RD 784 |
| Crosses | Drain Dtch |
| Coordinates | 36.64192, -89.77359 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 214.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 50% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31910 |