County Road over Branch
Fair Condition70 years old75 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Monroe |
| Location | 2.5 Mi.n.e. Rocky Hill |
| Carries | County Road |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 31.41149, -87.59103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 68.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (1990) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005424 |