Martin Lane over Bass Creek
Fair Condition21 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Boone |
| Location | S 3 T 46 N R 12 W |
| Carries | Martin Lane |
| Crosses | Bass Creek |
| Coordinates | 38.79669, -92.26029 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 71.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31938 |