Little RD over Panther CR
Fair Condition20 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 25 T 44 N R 29 W |
| Carries | Little RD |
| Crosses | Panther CR |
| Coordinates | 38.57221, -94.17465 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 151.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31958 |