SH 340 Benton 1 over Little Sugar Creek
Good Condition3 years old6,800 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | .10 SW Jct SH 340-us 71 |
| Carries | SH 340 Benton 1 |
| Crosses | Little Sugar Creek |
| Coordinates | 36.47529, -94.25051 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 242.1 ft (73.8 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Area | 1822.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,800 (2023) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007481 |