Bowles AVE S over Is 44
Fair Condition45 years old15,276 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 21 T 44 N R 5 E |
| Carries | Bowles AVE S |
| Crosses | Is 44 |
| Coordinates | 38.54277, -90.46938 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 288.1 ft (87.8 m) |
| Max Span | 120.7 ft (36.8 m) |
| Deck Width | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Area | 2001.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,276 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3196 |