City ST 131 over Lake Edina Ovrfl
Good Condition19 years old65 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Knox |
| Location | S 12 T 62 N R 12 W |
| Carries | City ST 131 |
| Crosses | Lake Edina Ovrfl |
| Coordinates | 40.19060, -92.17942 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.6 ft (8.4 m) |
| Max Span | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 51.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31962 |