450 TH ST over Br Of Willow CR
Good Condition20 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Gentry |
| Location | S 22 T 61 N R 32 W |
| Carries | 450 TH ST |
| Crosses | Br Of Willow CR |
| Coordinates | 40.06792, -94.48844 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.6 ft (7.2 m) |
| Max Span | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 43.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31965 |