Harvester RD S over Mo 94
Good Condition19 years old7,518 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Charles |
| Location | S 16 T 46 N R 4 E |
| Carries | Harvester RD S |
| Crosses | Mo 94 |
| Coordinates | 38.74899, -90.57769 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 171.9 ft (52.4 m) |
| Max Span | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Width | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Area | 1110.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,518 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31967 |