RT E E over Br Marble CR
Good Condition48 years old931 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Iron |
| Location | S 15 T 32 N R 4 E |
| Carries | RT E E |
| Crosses | Br Marble CR |
| Coordinates | 37.46423, -90.58499 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.8 ft (10.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Area | 156.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 931 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3197 |