County RD 245 over Murphy CR
Good Condition20 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 18 T 30 N R 32 W |
| Carries | County RD 245 |
| Crosses | Murphy CR |
| Coordinates | 37.35344, -94.49277 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 235.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31971 |