Civil War RD over Trib To Dry Fk
Good Condition20 years old60 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 5 T 29 N R 31 W |
| Carries | Civil War RD |
| Crosses | Trib To Dry Fk |
| Coordinates | 37.28556, -94.32472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 203.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31973 |