US 82 Sec.01-7.37 over Mill Creek
Good Condition4 years old4,900 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Miller |
| Location | 4.5 Mi E Jct Of SH 237 |
| Carries | US 82 Sec.01-7.37 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 33.42895, -93.90055 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 142.7 ft (43.5 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 77.4 ft (23.6 m) |
| Deck Area | 1026.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,900 (2020) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007483 |