T R Hughes BLVD over Nsrr Br Of Belleau CR
Fair Condition21 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Charles |
| Location | S 21 T 47 N R 3 E |
| Carries | T R Hughes BLVD |
| Crosses | Nsrr Br Of Belleau CR |
| Coordinates | 38.81097, -90.68241 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 399.9 ft (121.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Area | 2389.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31978 |