NW 2211 over Miami CR
Good Condition19 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 31 T 40 N R 31 W |
| Carries | NW 2211 |
| Crosses | Miami CR |
| Coordinates | 38.23095, -94.39019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.1 ft (43 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 322.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31979 |