Eisenhower ST over Bnsf Rr
Good Condition18 years old2,250 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Barry |
| Location | S 36 T 26 N R 28 W |
| Carries | Eisenhower ST |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 36.91738, -93.93651 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 208.0 ft (63.4 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 710.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,250 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31981 |